SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar+sockertång 9349533
*
nr 934 9533
Kaffeskedar+sockertång
12+ 1, silver
Utrop:
1.000 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:09:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/12 23:50:10
1
200 kr
3/1 16:32:28
2
300 kr
7/1 18:47:45
3
Vinnande bud
11/1 23:33:02
4
400 kr
11/1 23:33:02
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar silver sockertänger sockertång ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37
*
Kaffeskedar+sockertång
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
nr 934 9533
Kaffeskedar+sockertång
12+ 1, silver
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/12 23:50:10 | 1 | 200 kr |
3/1 16:32:28 | 2 | 300 kr |
7/1 18:47:45 | 3 | Vinnande bud |
11/1 23:33:02 | 4 | 400 kr |
11/1 23:33:02 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar silver sockertänger sockertång ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37